×

Kuşadası’nda çevre gezintisi

Kuşadası’nda çevre gezintisi

Batıhan Beach Resort sınırları içerisinde konforlu bir tatilin keyfini çıkarabilmeniz için her şeyi sağlıyoruz. Siz de yılın yorgunluğunu konsantre bir şekilde atabileceğiniz bu nadir imkanın tadını sonuna kadar çıkarmayı hedefliyorsunuz. Uyumak, güneşlenmek, yüzmek, dinlenmek, yemek, sonra yine güneşlenmek, yine yemek ve yılın stresini atmaya bir adım daha… Sizi ağırlamaktan her daim kıvanç duyuyoruz, ama bir önerimiz var: Mensubu olduğumuz Kuşadası bölgesi heyecan verici güzelliklere sahip. Tatil rutininize bir günlük ara verip çevreyi gezmek istemez miydiniz?

Cevabınız evet ise bu yazıda aklımıza ilk gelen önerileri inceleyebilirsiniz. En erişilebilir ve yakın gezip görme noktasından başlayıp, en uzak ve gitmesi önceki akşamdan biraz planlama isteyen noktaya doğru önerilerimizi sıralıyoruz. Eğer arabanızla geldiyseniz veya araç kiraladıysanız istediğiniz gibi dolaşabilecek, biraz Kuşadası merkezde park sıkıntısı çekeceksiniz demektir. Kullanabileceğiniz bir araç mevcut değilse personelimize minibüs hatları hakkında sorular sorabilirsiniz.

Not: Yazının en sonundaki haritayı incelemeyi unutmayın!

Güvercinada
Kuşadası’na ismini veren bu küçük kara parçası üzerinde Barbaros Hayrettin’in Akdeniz’e hakim olduğu yıllarda duvarlarıyla birlikte bir kale yükseldi. Yüzyıllar boyunca yakınındaki bu küçük ama stratejik önemi büyük kasabayı koruyan bu kale, dünyanın değişmesiyle birlikte askeri önemini yitirdi. 60 yıl kadar önce karaya bağlandı. Şimdi bu aradaki yol ile gezi teknelerine ev sahipliği yaparken, tarihi kaleyi görmek isteyen ziyaretçileri, Kuşadası’nı karşıdan seyre dalanları ve yanıbaşında yüzmeye gelenleri ağırlıyor.
z-Kusadasi_Burg

Kuşadası
Merkezde dolaşmak isterseniz, farklı arayışlara hitap eden birçok mekan bulabilirsiniz. Liman bölgeleri (hem yat, hem de feribot limanı) alışveriş meraklıları için bir cennet iken, inşası 1618’e dayanan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nın çevresinde yoğunlaşan tarihi yapılaşma otantik bir gezinti arayanlar için ideal. Çarşıda yıllardır sattıkları ürünler pek değişmeyen turistik dükkanlar bu gezintilerin tartışmasız bir rengi. Kervansaray’ın limana bakan yüzünün hemen karşısında, köşe dükkanların arkasına konuşlanan balıkçı mekanları ise sürpriz lezzetler vaat ediyor. Kuşadası’nın içiyle ilgili ilerleyen haftalarda daha detaylı bir yazı paylaşacağız.
z-Kusadasi_Marina_01

Milli park
Plajımız hakkında iddialı olsak da, sahildeki pek çok tesis gibi pek doğal bir ortam sunamadığımızı söylememiz gerek. Arkaplanında beton binanın olmadığı bir deniz keyfi arıyorsanız sizi yönlendireceğimiz adres Dilek Yarımadası Milli Parkı. Yerli halkın ‘Kalamaki’ ismiyle de bildiği pırıl pırıl bir plaj orada sizi bekliyor. İşin aslı, orada tek bir plaj yok. Birkaç adet koyda bulunan plajlar var. Bizim tavsiyemiz, eğer aracınız varsa, ziyaretçilerin gidebildiği en son koya gitmek. Minibüsler genellikle ilk koylara dek gidiyor, hususi araçların bir kısmı da sonrakilere konuşlanıyor. En son koy, sabredenlerin mekanı: Daha az kalabalık, daha sakin, daha doğal. Akşamüstüne dek kalırsanız ağaçların arasından yaban domuzlarıyla selamlaşmayı unutmayın. Girişte cüzi bir ücret alındığını ise not etmekte fayda var.
z-Dilek_Kieselstrand

Efes
Eğer İzmir il sınırını geçmeye karar verirseniz çizebileceğiniz en “komple” rotalardan birisi Selçuk ilçesini merkezine alan Efes, Meryemana ve Şirince sıralamasını izlemek. Hatta öncesinde yerel fırınlardan gevrek ve poğaça alıp kasabanın Kuşadası tarafındaki girişinde bulunan Ahmet Ferahlı parkında ağaçların altında çay söyleyerek kahvaltıyı gerçekleştirebilir, hemen ardından parkın yanında bulunan Turizm Danışma bürosundan civardaki müze ve ören yerleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Selçuk civarı tarihi turistik yerler açısından oldukça zengin bir yer. Ama bunların arasında başı elbette Efes Antik Kenti çekiyor. Kuruluşu neolitik döneme kadar dayansa da altın çağlarını Helenistik zamanlar ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde yaşayan kent, suların çekilmesiyle liman özelliğini yitirince yüzyıllar süren uzun bir gerileme dönemine girmiş. Şehrin popülerliğini yitirmesi demek, doğal afetler ve savaşlarla hasar gördükten sonra onarılmaması, gitgide harabeye dönüşmesi anlamına gelmekte olduğundan, Osmanlı sınırları içerisindeyken 15’inci yüzyılda şehir nihayet terk edilmiş, 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında Avrupa kaynaklı arkeoloji çalışmalarında tekrar keşfedilene dek sessizliğe bürünmüş. Bugün Efes, UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini tescil etmenin güvencesiyle ziyaretçilerini ağırlamayı, tarihten gelen ihtişamıyla büyülemeyi sürdürüyor. Ziyaret ile ilgili detaylı bilgiyi şuradaki sayfadan edinebilirsiniz.
z-Celsius_library_in_ephesus

Meryemana Evi
Selçuk’un yakınlarında, Bülbüldağı üzerinde bulunan Meryemana Evi, İsa peygamberin annesi Meryem’in son yıllarını geçirdiğine inanılan bu kilise ve etrafındaki alan bugün Hıristiyanlarca hac mekanı olarak ziyaret edilir. Kutsal bir mekan olarak kabul edildiği için Meryemana Evi ziyaretleri sükunet içerisinde, ruhani bir atmosferde geçer. Kadim ağaçların gölgesi altındaki yoldan Meryemana Kilisesi’ne ulaşılır, sadece Hıristiyanlar değil, dileyen herkes dua ederek mum yakar, dilek diler. Sonrasında yolun devamından yemyeşil orman manzarası eşliğinde başlangıç noktasına geri dönülür. Aslında Efes ziyaretinde yaşanan deneyimin zıttı denebilir: Açıkhavada güneşin sıcaklığına karşılık ormandan bir kubbe altında gölgenin serinliği, kalabalık turist gruplarının şamatasına karşılık saygılı bir sükunet, taş rengi bir manzaraya karşılık yeşilin tonlarında bir manzara. Ziyaret bilgileri şu sayfada bulunuyor.
z-meryemana_evi

Şirince
Kıyamet gününden etkilenmeyeceği söylentisi ile ünlenen, bizim uzun yıllardır güzelliğiyle zaten bildiğimiz Şirince köyü genel olarak Efes gezilerinin son durağıdır. Ama tam bir günü ayırabilecek denli de görülesi yeri vardır. Özünde, hayvancılıktan ziyade meyvecilikle geçinen köyün günümüzdeki bir diğer geçim kaynağı turizm olmuş durumda. Bu bağlamda Şirince’nin kendi markalarını ve geleneklerini yarattığını söylemek mümkün. Bunların en ünlüsü ev yapımı meyveli şaraplar. Köydeki birçok işletmede örgü kılıflarında şişe şarap satın alabilir veya mekanda dinlenirken sunulan tatları deneyebilirsiniz.
z-Sirince-Hl-Johannes

Fotoğraf kredileri
Başlık fotoğrafı, Güvercinada’dan bir görünüş: Cevdet Erbay, Unsplash sitesi üzerinde.
Güvercinada: Lutz Langer, Wikipedia üzerinde, CC BY-SA 3.0 lisansı ile, Link
Kuşadası: Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0 lisansı ile, Link
Milli Park: Elelicht, CC BY-SA 3.0 lisansı ile, Link
Efes: Metuboy, CC BY-SA 4.0 lisansı ile, Link
Meryemana: Rita1234, CC BY-SA 3.0 lisansı ile, Link
Şirince: Peter Tritthart, CC BY 3.0 lisansı ile, Link