×

İstikamet Kuşadası: Uçaktan inince Batıhan’a nasıl gelmeli?

İstikamet Kuşadası: Uçaktan inince Batıhan’a nasıl gelmeli?

Ege’ye yaz çoktan geldi ve son birkaç haftadır Batıhan ailesi olarak 2017 sezonunun ilk konuklarını ağırlamaktan büyük bir keyif aldık. Ama karnelerin dağıtılması ve okulların tatile girmesiyle birlikte, işte şimdi diyebiliriz ki, ülke çapında yazlık planlar resmen başladı. ‘Bu yaz nereye gidelim?’ sorusu, şu sıralar karne sevincini kutlamak, yorucu bir öğretim yılı sonrası dinlenmek, ya da sadece bir hafta sonu değişik aramak isteyenlerin kafasını en çok kurcalayan soru olmalı. Saydığımız kategorilere dahil olun ya da olmayın, bu anahtar soruyu size de soralım: Bu yaz nereye gideceksiniz? Eğer cevaplarınız arasında (elbette birden fazla sayabilirsiniz) Kuşadası varsa, üstelik konaklamak için de Batıhan Beach Resort’u düşünürseniz, bilin ki sizi ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.

Bunun yanında bir de size az da olsa vakit kazandırmak adına, Batıhan Beach Resort’a hangi rotalar ve ulaşım seçenekleri üzerinden ulaşabileceğiniz ile ilgili seçenekleri derledik. Fiyatların neredeyse başa baş gitmesinin etkisiyle, Kuşadası’na doğru ilk adımı şehirlerarası otobüs yerine havayolu ile atacağınızı varsayıyoruz. Yine de otobüs yolculuğunu tercih edecek olursanız, hemen ilk maddenin ortalarına bakarak tarifimizden faydalanabilirsiniz. Bütçenize veya konfor arayışınıza uygun bir seçenek bulabileceğinize inanıyor ve başlıyoruz.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda indiniz, bavullarınızı teslim aldınız ve güneşli bir hava sizi karşılıyor. Buradan Kuşadası’na gelmek için seçenekleriniz şunlar:

1- Havaş: Havalimanına toplu ulaşım konusunda en bilindik çözümlerden biri olan Havaş’ın Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkıp, Kuşadası üzerinden Aydın’ın Söke ilçesine giden servisi bulunmakta. Sabah 9’dan akşam 21’e kadar bir buçuk saatlik aralıklarla, 21’den sonra ise 23:00, gece 1:30 ve 3:30 saatlerinde seferler gerçekleşiyor. Kuşadası’na gidiş ücreti 26TL. Yaklaşık 90 dakika süren yolculuğun ardından, Kuşadası Otogar’da inerek aktarma yapmanız gerekiyor. Bu noktadan sonra taksiye veya otogarın karşı tarafından geçen 6 numaralı minibüse binebilirsiniz.

Not: Havaş otobüsüne binmeden önce seyahat ettiğiniz havayolu firmanızın seçeneklerini araştırmanızda fayda var. Havaş ile yolcu anlaşması yapmış olabilir veya bizzat kendi ücretsiz transfer hizmetini sunuyor olabilir.

2- Havalimanından taksi: Aktarma yapmak yorucu olur derseniz havalimanında bulunan taksiler bir seçenek. Google Haritalar’da yol tarifi sorduğunuzda üç farklı rotayla karşılaşacaksınız:

Taksiye sadece gitmek istediğiniz yeri söylediğinizde muhtemelen otoban ve Selçuk üzerinden 88,7 kilometrelik rotayı takip edecektir. Biraz daha dolambaçlı ve yavaş olsa da Menderes üzerinden 73,6 kilometre ile kestirmeden gitmeyi tercih edebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı’nın internet sitesindeki bilgiye göre taksinin açılış ücreti 3TL, kilometre başına ücret 2,40TL. Ama İzmir dışı için, taksici ile henüz yolun başında anlaşmanız gerekebilir.

3- Araba kiralama: Taksiye vereceğiniz ücreti hesaplayıp not etmenizde fayda var, çünkü Batıhan’da konaklayacağınız gün sayısına bağlı olarak araba kiralamak daha avantajlı bir fiyata sahip olabilir. Veya tatil planınızda Kuşadası ve çevresini yoğun bir şekilde gezmek varsa bunu İzmir’den kiraladığınız arabayla gerçekleştirip arabayı yine İzmir’de teslim etmek oldukça pratik bir çözüm olacaktır. Havalimanı sayfasında (en aşağıda) bulunan formdan kiralık araç seçeneklerini araştırabilir ya da listeden tercih ettiğiniz araç kiralama firmasını bulabilirsiniz.

4- Havalimanı transfer: Eğer kalabalık bir grup halinde seyahat ediyorsanız taksi veya araba kiralamaktan daha uygun bir seçenek olarak Adnan Menderes Havalimanı’nın işletmesini üstlenen TAV’ın bünyesindeki transfer hizmetini kullanabilirsiniz. 6 veya 10 yetişkin kapasiteli araçlar sunulmakta. Havalimanı sitesindeki şu sayfada bulunan formu doldurup seçenekleri detaylı olarak incelemeniz mümkün.

***

Tatil yolculuğunuzun en son, belki de eşsiz Ege coğrafyası manzarasıyla en keyifli bölümünde tercih edebileceğiniz başlıca ulaşım yöntemlerini bir araya getirip açıkladık. İyi yolculuklar dileriz, Batıhan Beach Resort’ta bu yaz sizi karşılamayı büyük bir şevkle bekliyoruz!