×

Batıhan’da çocuk olmak

Batıhan’da çocuk olmak

Yaz tatilinde, havuz kenarında, kumsalda ve amfitiyatroda tema ne olursa olsun, kalabalığın oranı ne şekilde dağılırsa dağılsın, başrolde hep çocuklar var. Çünkü çocuklar dünyayı hayal ettikleri gibi görüyorlar, o dünyada ‘başkaları hakkımda ne düşünür?’ diye sorgulamadan, hayal güçlerinin ve canlarının isteği doğrultusunda anın keyfini çıkarıyorlar. Yetişkinler genelde henüz tanışmadıkları diğer tatilcilerden kafa işaretiyle bir selamı bile esirgeyip gözlerini kaçırırken, çocuklar akranlarıyla çoktan arkadaşlıklar kurup hayali maceralarda koşmaya başlıyorlar. Elbette ebeveynlerinin ‘oyalanmaları’ için ellerine tutuşturmaya çabaladıkları telefon ve tabletlerin cezbinden sıyrılmayı başardıktan sonra…

Yetişkinler için çizdiğimiz tablo günümüz toplum ilişkilerinin malumu, animasyon ekibimiz bu buzları eritmek için var ve bu anlamda çocuk kulübümüzde çalışan ekibimizin işi daha kolay olsa gerek. Bu yazıda bizi 28 yıldır esas hayran bırakan şeyden, Batıhan’dan yükselen kahkahaların başlıca kaynağı olan çocukların enerjisinden ve meşgalelerinden bir kesit sunmak istedik.

Güne lezzetli ve besleyici bir kahvaltıyla başladıktan sonra öğlen sıcağı gelene kadar havuz keyfi yapmak gibisi yok. Beş çeşit havuzdan en sevileni, hemen çocuk kulübünün önündeki mantarlı havuz.

kids-1Güneş iyice tepeye yükseldiğinde çocuk kulübü tüm neşesiyle ağırlar çocukları. İçeride çeşit çeşit oyunlar, oyuncaklar vardır. Bazen onlara bile gerek kalmaz, hayal gücü her şeye yeter.

kids-2Bu sırada dışarıda bazı arkadaşlar kendilerini ekibimizin fırçasına bırakıp yüzlerini boyatır, favori hayvanlar ya da karakterleri temsil ederek eğlenceye devam ederler.

kids-3Tabi diğer yandan, oyunların dışında hep birlikte gerçekleştirilen atölyelere de katılır çocuklar. Mesela özel bir güne denk geldiyse, onu kutlamak üzere organizasyon yapılır…

kids-4…ya da bahçeye yayılıp suluboyalarla hem eğlenip hem yaratıcılıklarını keşfetmek de bir seçenektir:

kids-5Tabi zaman zaman özel gösterilere denk gelmenin keyfi ve heyecanı da başkadır:

kids-6Akşamüstü gölgeler uzamaya başlayıp, güneş kavurucu etkisini kaybederken spor yapmak için ideal saatler başlar. Buradaki ufak bir problem, bahçemizdeki oyun sayısıyla ilgili. Mini golf alanına mı gitmeli, yoksa bir rakip bulup dev satranç mı oynamalı? Ya da arkadaşlar da hemfikirse, henüz yüzme kıyafetlerini değiştirmemişken hem basketbol oynayıp hem D vitamini almak eğlenceli olabilir!

kids-7Bir diğer seçenek, adını bizim de bilmediğimiz (en azından blog yazarımızın bilmediği!) şu oyuna katılmak:

kids-8Güneş batmak üzereyken eğlenceli bir gün geride kalmıştır. Günün yorgunluğu, tuzu ve kloru köpüklü bir banyo ile atılır, gün içinde birbirinden neşeli aktivitelerde kaybedilen enerji akşam yemeğinde yeniden kazanılır. Ama gün burada bitmez, 7’den 70’e bütün Batıhan konuklarına hitap eden animasyon gösterisini beklemektedir çocuklar. Gösteride ayrı heyecanlı, gösteri sonrasında ayrı heyecanlıdırlar. Küçükler ailelerinin kucağında tatlı bir uykuya dalmışken, yaşça biraz daha büyük olanları koşarak ekibi tebrik etmeye, onlarla tanışmaya koyulur. İyi geceler dileyip ertesi günkü oyunların hayalini kurarlar.

kids-9

BONUS: Denize sıfır bir tatil mekanı olarak bu çocukların hiç mi deniz kenarında oynayıp oynamadıklarını, yazıda buna değinmeyişimizi sorabilirsiniz. Deniz aktiviteleri bizde o denli sıradandır ki, başlamak için yazın gelmesini bile beklemeyiz 🙂

kids-10